Člověk si to tak nějak neuvědomí, že něco není v pořádku. Až teprve když kuchyň opouští a slyší podivný zvuk, donutí ho to k návratu. Ten zvuk je pravidelný a není třeba dlouho pátrat po jeho původu. Ano, kape námkuchyňská baterie. A už toho máte dost.
Nyní nastávají dvě možnosti. Jedna z nich je oprava, tedy výměna kartuše, a ta druhá je výměna baterie jakožto celku. Vzhledem k cenám, vyhraje asi výměna celé baterie.
Těchto baterií je pěkná spousta, výběr je hodně a hodně bohatý, vy se však musíte řídit několika pravidly. Za prvé musíte znát rozměr. Ne na výšku, tam je to jedno, ale rozměr mezi trubkami, které do baterie vedou. Většinou to bývá přesně deset centimetrů nebo také patnáct. Pokud máte „směsku“ (stojánková baterie), tak se vás rozměr netýká, nevšímejte si ho.
Další údaje jsou již na vašem výběru, takže ty hlásíte instalatérovi jen v případě, že máte netypický dřez. Například délka ramínka jej nemusí zajímat, přimontuje vám cokoli, není to jeho věc to řešit. Vy si však uvědomte, že v dřezu je občas třeba umýt něco většího. Takže by mělo být ramínko dlouhé a vysoko. Proto je dobré volit horní a ne dolní. A co lze vřele doporučit je sprcha a máte to nejlepší řešení co může být. Tu totiž můžete natočit dle potřeby což je doslova neocenitelné. Tento výborný vynález vám ušetří opravdu velice nešikovnou manipulaci s větším kastrolem či vyšším hrnci.
Jinak vlastně vybírejte již jen podle vkusu. To v praxi znamená, že si máte vybrat to, co se vám líbí. To, co i zkrášlí vaši kuchyni, a také to, co se vám jeví praktické, což může být právě ona sprcha.
A ještě poznámka k oné kartuši, pokud je to možné, berte baterii raději s tou keramickou. Umělohmotné kartuše časem přestanou doléhat a kohoutek vám může kapat znovu. Keramika je prostě trvalejší a vlastně vám ušetří peníze z další opravu.