Nehledě na to, zda navštěvujete pouze multimediální platformy pro získání přehledu o zprávách ze světa, denně brouzdáte po všelijakých webech, využíváte připojení jako důležitý pracovní nástroj, nebo se pouze bavíte prostřednictvím sociálních sítí, rizika se skrývají všude, a tak je i maximální obezřetnost naprosto nevyhnutelná a za jakýchkoliv okolností na místě. Čemu konkrétně se vyvarovat a na co se zaměřit zcela okamžitě?
Již při prvním startu Vašeho zařízení byste jej měli opatřit antivirovým programem. Tím předejdete mnohým komplikacím a usnadníte si působení na jakýchkoliv stránkách i aplikacích. Pro škůdce bude představovat mnohem složitější úkon napadnutí či poškození Vašeho počítače, nicméně ani takové systémy nejsou perfektní, a tak pouhé vlastnění podobné funkce nestačí.
Nenavštěvujte podezřelé weby. Pokud Vám někdo zaslal odkaz, který se Vám příliš nezdá, raději se doptejte na podrobnosti, nechte ho prověřit, nebo nad ním mávněte rukou a vůbec jej neotvírejte. Lepší se připravit o jeden zajímavý článek než mít trauma z nelidského obsahu provázeného nepříjemnými snímky nebo pustit do svého počítače hrozbu.
Vyhněte se otvírání e-mailových příloh od nedůvěryhodných osob, nebo nejlépe při příchodu podezřelé pošty ji okamžitě směřujte do koše bez rozklikávání. Podlehnutí zvědavosti může zanechat nevítané následky.
Vybírejte si pečlivě, odkud si pořizovat díly svého preferovaného seriálu, nové aplikace, pozadí apod. Nejlépe se úplně vyhněte neověřeným zdrojům a pokuste se hledat na místech, se kterými máte kladnou zkušenost a neznámé zdroje volte jen v naprosto krajních případech.
A rada na závěr? Vytvořte si pravidelné zálohy svého zařízení, neboť v případě jakéhokoliv poškození, které nemusí být ani formou napadení, ale pouhého zkrachování systému, může být vše nenávratně pryč. Zálohami zabráníte ztrátě důležitých souborů, podstatných fotografií a dalšímu obsahu disku.