Podnikání ve 21. století nabylo kompletně nový rozměr v porovnání s praktikami minulých let. Dnešním hitem je outsourcing. V překladu to znamená získávání zdrojů z vnějšku, z anglického originálu out znamenajícího vně a source jako označení pro zdroj.
Celý princip spočívá v tom, že firma využívá k provádění vedlejších činnosti nějakou jinou firmu. Lépe řečeno se jedná o dělbu práce, kdy si firma místo toho, aby sama prováděla určitou činnost a platila za ní své zaměstnance, najímá jinou firma, která pro ni tento úkon provádí. V praxi to může znamenat to, že si například prodejna oblečení místo zaměstnávání uklízečky najme specializovanou společnost, která úklid zajistí. Outsourcing tak může fungovat v mnoha odvětvích. Jen pro příklad sem lze zařadit údržbu, dopravu nebo již zmíněný úklid. Opravdovým trhákem je však outsourcing v IT odvětví.
Firmy tuto cestu využívají v rámci potřebného vybavení, častý je například pronájem kopírek, kdy zákazník mimo samotného produktu získá celý balíček služeb, kam patří údržba a oprava zařízení, doplňování barev a samozřejmě i samotná instalace. Toto je celkem běžná praktika i v mnoha školách. Časté je také pronajímání si počítačů či softwaru samotného. Za poplatek tak soukromník získá zařízení, o které se dále nemusí starat a může se tak plně věnovat primárnímu cíli podnikání. Celá myšlenka vznikla za vidinou snížení provozních nákladů a také umožňuje firmám se plně soustředit na vlastní činnost.
Dalším příkladem outsourcingu může být ukázka z pivovarnického odvětví. Největší z plzeňských pivovarů dlouhé roky měl vlastní logistické oddělení, které se staralo o transport piva k zákazníkům. Před několika lety však v rámci úspor toto oddělení zrušili. Nově si tedy najali firmu, která jim rozvor zprostředkovává. Samotná firma však taky nemá vlastní zaměstnance, pouze si smluvně najímá jednotlivé dopravce, kteří pro ni dopravu zajistí. Činnost fungující dříve pod hlavičkou jediného pivovaru je tak rozdělena mezi tři jednotlivé firmy.