To znamená, že od tohoto dne přestala platit regulace jak v evropském, tak i tuzemském měřítku. Každý mobilní operátor si nyní bude individuálně účtovat poplatky podle svého sazebníku. Ten bude posuzovat různé tarifní zóny a do nich budou spadat jednotlivé státy Evropské unie podle toho, jak je tam operátor zařadí. V praxi to může vypadat třeba tak, že z Rakouska do Francie vás vyjde hovor o polovinu levněji, než třeba z České republiky.
Předplacené karty na tom budou nejhůř
Rozlišovat se budou i ceny podle tarifu, u předplacených karet budou hovory rozhodně dražší, než u pevných tarifů. Například do Velké Británie se z České republiky dovoláte za 12 Kč u T-Mobilu v případě pevného tarifu, u předplacené karty zaplatíte o 3 koruny víc (pochopitelně vše za minutu hovoru). Sazebník O2 bude jiný, u předplacených karet O2 si budou účtovat u hovoru do Velké Británie 30 Kč za minutu. SMS zprávy by měly vycházet na 2,52 korun u Vodafonu a u O2 na téměř dvojnásobek.
Snížení sazeb potěší zejména ty, kteří často volají na Slovensko. S tarifem od T-Mobile se tam dovoláte za 6,99 Kč za minutu hovoru, s předplacenou kartou za 11 korun. Vodafone nabízí volání na Slovensko za 7,26 Kč za minutu.
Hovory s roamingem mohou být problematické
Vzniká ovšem paradoxní situace při volání do zahraničí z nějakého našeho sousedního státu. Po překročení hranic se zákazník dovolá za 3,90 Kč za minutu a u neomezených tarifů zdarma. V tomto případě totiž nastává situace roamingového hovoru, který v unii podléhá regulaci. Pak bude vše záležet na chování mobilního operátora a zákazníka. Pokud bude zákazník zneužívat situace a bude častěji volat do zahraničí v roamingu, začne operátor účtovat provolaný čas ve velkoobchodních cenách. Důvodem tohoto opatření je to, že od 15. června 2017 přestávají hovory v roamingu operátorům přinášet obvyklé příjmy.